Proč je v Aquaparku zima?

V poslední době se na mě obrátilo několik rodičů dětí, mých přátel a známých s dotazy a reakcemi na zimu a chladnou vodu v Aquaparku v Uherském Hradišti. Zlobí je, že jsou jejich ratolesti druhý den po školním nebo jiném výcviku nachlazené, usmrkané a místo pozitivního zážitku otrávené. Domnívají se, že voda v hlavním bazéně nemá deklarovaných 27 stupňů. Sami často rezignují na plavání a raději navštěvují venkovní bazén s horkou vodou. Vedení Aquaparku by nemělo čekat na slunečné počasí, které přirozeným způsobem zahřeje vzduch, ale mělo by sjednat nápravu. Za vstupné 270 Kč pro dva návštěvníky se čekají odpovídající služby.

Aquapark by se měl konečně začít chovat jako firma. Jako firma, která si hýčká své zákazníky a snaží se jim nabídnout komfortní služby, které odpovídají výši vstupného. Vedení by se mělo soustředit na samotnou hlavní činnost a ne pouze na navýšení příjmů z doplňkových činností. Velmi horké letní měsíce minulého roku pomohly zvýšit tržby a účetní rok 2015 bude (snad) prvním rokem za 5 let provozu, kdy nebude nutné vyrovnávat finanční ztrátu neinvestičními a jinými příspěvky. U příspěvkové organizace s ročním obratem cca 50 mil. Kč existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout vyrovnaného hospodaření. Zřizovatel (Město UH) by měl provádět častější kontroly a to i bez podnětů ze strany návštěvníků.

Aquapark bezesporu pomáhá rozvoji cestovního ruchu a je pro (nejen) návštěvníky města skvělou atrakcí, ale pro vlastníka těžkou koulí u nohy. Za 5 let dostal neinvestičními dotačními příspěvky v souhrnné hodnotě cca 11 mil. Kč z městského rozpočtu a do obnovy (aušusových) technologií zřizovatel bude muset dát během následujících 5 let do r. 2020 těžko uvěřitelných 22 mil. Kč. Také pevně doufám, že vedení Aquaparku a zřizovatel si pohlídají končící šestiletou záruční dobu na stavební práce a donutí příslušnou stavební firmu napravit desítky nedodělků a reklamací na její vlastní náklady.

 

Zpět k podstatě problémů. Dodavatelem energií (zejména tepla) je firma CTZ s.r.o., kde je po nesmyslném prodeji podílu město pouhým menšinovým akcionářem. Aquapark při svém zřízení musel podepsat smlouvy s CTZ na dodávku energií. Energie stojí ročně cca 14-15 mil. Kč. Tedy asi třetinu všech nákladů Aquaparku. Nebylo by od věci zamyslet se nad možností vyhlásit soutěž na dodavatele energií. Dnes je k tomu na energetickém trhu skvělá příležitost, když jsou ceny energií velmi nízké. V době, kdy existují kogenerační jednotky (vyrábí elektřinu a teplo z plynu) by se mohlo v soutěži významně ušetřit a Firma CTZ by se konečně probudila a začala by skutečně podnikat a ne se jen spoléhat na zákazníky z řad státní a obecní správy.

 

 Jan Zapletal

2. 5. 2016